Amikor a napelemek felszereléséről van szó, a cél mindig az, hogy a rendszert úgy tervezzük meg, hogy a lehető legtöbb napenergiát termelje.
A napelemeknél használt technológia nagy utat járt be. Az egyik különösen izgalmas technológiai fejlesztés a bifaciális napelemek. Annak ellenére, hogy a bifaciális modulok az 1960-as évek óta léteznek, a PERC (passzivált emitter hátsó cella) technológia kifejlesztése révén azóta a napelemek piacán háttérbe szorultak. De mik is azok a bifaciális napelemek és miért érdemes ezeket figyelembe venni? Olvasson tovább, hogy megtudja!
MIK AZOK A BIFACIÁLIS NAPELEMEK?
A napelemek két különböző típusú kristálycella egyikéből állnak: monokristályos vagy polikristályos cellák. A bifaciális napelemek többsége monokristályos cellákból készül. A bifaciális napelemek cellái pontosan ugyanazolyanok, mint a monofaciális napelemeké, az egyetlen különbség az, hogy a panel hogyan készül. Míg a hagyományos egyfelületű napelemek átlátszatlan hátlappal rendelkeznek, a bifaciális napelemek fényvisszaverő hátlappal vagy kettős üvegtáblával rendelkeznek, amelyek a helyükön tartják a cellákat. Ennek eredményeként a bifaciális napelemek nagyobb hatásfokkal rendelkeznek, mivel mindkét oldalon képesek befogni a napfényt. Mivel teljesen átlátszóra készültek, általában keret nélküliek, fém rácsvonalak nélkül. Ez erősebbé teszi a szerkezeti integritást.
HOGYAN MŰKÖDNEK A BIFACIÁLIS NAPELEMEK?
A bifaciális napelemek ugyanúgy működnek, mint a normál napelemek. A napfénynek elnyelik és egy részét egyenárammá alakítják át. Azonban abban különböznek a bifaciális panelek és a monofaciális panelek, hogy a bifaciális panelben az el nem nyelt fénynek esélye van arra, hogy a panel újra elnyelje. Amikor a fény közvetlenül áthalad egy erősen visszaverő felülettel és visszaverődik a cellák felé esélyes, hogy napenergiává alakuljon. Mivel a napelemek mindkét oldalát napfénynek teszik ki, a bifaciális napelemek több energia előállítására képesek.
MENNYIVEL TÖBB ENERGIÁT TERMELHETNEK A BIFACIÁLIS NAPELEMEK?
A bifaciális napelemek akkor teljesítenek a legjobban, ha erősen tükröződő felületek közelében helyezik el őket. Például az úszómedencék mentén, illetve homokos, köves vagy havas területeken. Bár a panel eleje még mindig elnyeli a napfény nagy részét, egyes bifaciális modellek akár 30%-kal is képesek növelni az energiatermelést. Az extra energia pontos mennyisége a napelemeket körülvevő környezettől függ.
A BIFACIAL NAPELEMEK ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI
A bifaciális napelemek egyre népszerűbbek és mind megfizethetőségük, mind hatékonyságuk miatt felkeltik a figyelmet. Egyre több otthon és vállalkozás választja felszerelését az „egyarcú” panelek helyett, de vajon az előnyök valóban felülmúlják a hátrányokat?
A BIFACIÁLIS NAPELEMEK ELŐNYEI
- Fokozott hatékonyság. Mivel a bifaciális modulok a panel mindkét oldaláról képesek energiát termelni, általánosságban nő az energiatermelés. Egyes gyártók azt állítják, hogy a bifaciális napelemek akár 30%-kal több energiát tudnak termelni, mint a hagyományos egyfelületű napelemek. Ez a nagyobb hatékonyság kevesebb helyet jelent wattonként, így a beruházók kevesebb panelt telepíthetnek adott teljesítmény eléréséhez.
- Tartósabb. Mivel a bifaciális panelek keret nélküliek, és mindkét oldalukat edzett üveg borítja, gyakran tartósabbak. Az edzett üveg időjárásálló, UV-álló, ellenáll a magas hőmérsékletnek és az erős szélnek.
- Esztétikus. A bifaciális modulok sokféle kivitelben kaphatók, beleértve a keret nélkülit is. Sokan a teljes üvegkeretet esztétikusabbnak látják az egyfelületű napelemekhez képest.
- Diffúz fényben is jól működik. Az extra felület azt is jelenti, hogy a bifaciális panelek jobban teljesítenek szórt fényben.
- Csökkentett PID. Keret nélküli bifaciális panelek esetében a napelemek kisebb valószínűséggel szenvednek a potenciálisan kiváltott degradációtól ( PID). Ezenkívül a fémkeret nélküli bifaciális panelek nem igényelnek földelést, mivel nincsenek fém érintkezők a külső oldalon.
- Hosszabb garanciák. A bifaciális napelemekre gyakran hosszabb, akár 30 éves garanciát is vállalnak.
A BIFACIÁLIS NAPELEMEK HÁTRÁNYAI
- Kezdeti költségek. A gyártási folyamat miatt a bifaciális napelemek akár 10%-kal is drágábbak lehetnek, mint a monofaciális napelemek.
- Telepítési költségek. Mivel a bifaciális napelemek nehezebbek és speciális berendezéseket igényelnek az előnyök teljes kihasználásához, a telepítési költségek magasabbak.
HASZNÁLHAT BIFIACIÁLIS PANELEKET TETŐN?
A bifaciális napelemek akkor működnek a legjobban, ha körülbelül 3-4 méterre fekszenek a talajtól. Ennek az az oka, hogy minél magasabban helyezkednek el a panelek, annál több fény jut alájuk. Emiatt a bifaciális napelemek nem alkalmasak lakóházakon történő elhelyezésre, de jól működnek napelemparkok, vagy carportok esetében.
Comments are closed